Toplum

Avrupa’da Salmonella Salgını: Ferrero’nun Belçika Fabrikası Mühürlendi!

Avrupa’da salmonella vakalarının kaynağı olarak gösterilen Ferrero'nun Belçika'daki fabrikası geçici olarak mühürlendi.
14 Nisan 2022
@Shutterstock

Avrupa’da birçok ülkede yayılan salmonella vakalarının kaynağı olarak işaret edilen Ferrero’nun Belçika’daki fabrikası geçici olarak mühürlendi. Salmonella salgını, Avrupa’da çikolata tüketiminin en yüksek olduğu dönemlerden Paskalya kutlamalarına sadece 2 hafta kala patlak verdi.

“Avrupa’da yüzlerce salmonella vakası tespit edildi”

Belçika Gıda Güvenliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada “Avrupa’da yüzlerce salmonella vakası tespit edildi” ve zehirlenme vakalarıyla Belçika’daki Ferrero fabrikası arasında kurulan bağın “doğrulandığı” belirtildi.

üretim izninin çekilmesi yönünde karar alındı

Açıklamada ayrıca “Soruşturma sonrası ve Ferrero’nun sağladığı bilgilerin eksik olduğunun tespitinin ardından Arlon şehrindeki Ferrero fabrikasına verilen üretim izninin çekilmesine ve bu fabrikadan gönderilen tüm Kinder ürünlerinin toplatılmasına karar verildi” denildi. Ferrero ise soruşturmanın hızlı ve verimli yürütülmesinde yaşanan sorunları ‘iç aksaklıklar’a bağlıyor.

birçok ülkede aürünlerin satışı durduruldu

Ferrero, olayın patlak vermesinin ardından sadece Avrupa’da değil, şimdilik hiçbir vaka tespit edilmemesine rağmen Amerika Birleşik Devletleri’nde de ürünlerini toplatma kararı alınmiştı. Ayrıca birçok ülkede ürünlerin satışı durdurularak incelemeye alındı. Salmonella adlı bir bakterinin neden olduğu Salmonelloz hastalığı, gıda zehirlenmesi dolayısıyla yaşanan ölümlerde önemli rol oynuyor.

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş