Gündem

Ege Denizi’nde Facia: Yunanistan’ın Geri İttiği Göçmenlerden 6 Kişi Hayatını Kaybetti

Yunanistan tarafından geri itilen 73 düzensiz göçmen kurtarıldı, 2'si bebek, 3'ü çocuk ve biri kadın olmak üzere 6 göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı.
14 Eylül 2022
BM: Bu yıl Orta Akdeniz'i geçmeye çalışan 510 düzensiz göçmen hayatını kaybetti @aa

Yunanistan Güvenlik Güçleri tarafından geri itilen 73 düzensiz göçmen kurtarıldı, 2’si bebek, 3’ü çocuk ve biri kadın olmak üzere 6 göçmenin ise cansız bedenine ulaşıldı. Yarı batık durumdaki can salından kurtarılan düzensiz göçmenlerin 18 kişi olduklarını beyan etmeleri üzerine kayıp olduğu belirlenen 2’si bebek 5 düzensiz göçmenin aranmasına ise devam ediliyor.

Düzensiz göçmenlerle yapılan görüşmede, bu kişilerin İtalya’ya gitmek üzere 10 Eylül’de 15 metre boyunda ahşap bir tekneyle Lübnan’dan yola çıktıkları, 12 Eylül’de Rodos açıklarında yakıtlarının bitmesi üzerine Yunan güvenlik güçlerinden yardım talep ettikleri, bölgeye gelen Yunanistan Sahil Güvenlik botuna bindirilerek değerli eşyaları alındıktan sonra Türk karasularına yakın bir noktada toplam 4 can salına bindirildikleri ve sürüklenmeye terk edildikleri bilgisi alındı.

Olayda kurtarılan 73 düzensiz göçmen ile hayatını kaybedenlerin cenazeleri, Marmaris’e getirildi. Cenazeler, Marmaris Devlet Hastanesi’nde yapılan ön otopsi işlemleri ve Cumhuriyet Savcısı incelemesinin ardından Muğla Adli Tıp Kurumuna gönderildi. Marmaris Sahil Güvenlik Komutanlığına getirilen 73 düzensiz göçmenin ise işlemleri devam ediyor. Düzensiz göçmenler buradaki işlemlerinin ardından Muğla Göç İdaresine gönderilecek.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş