Gündem

Srebrenitsa Soykırımı Anısına Düzenlenen Barış Yürüyüşü İçin Başvurular Başladı

Srebrenitsa'da 1995'te yaşanan soykırımından kurtulmak isteyen Boşnak sivillerin kullandığı ormanlık yolda düzenlenen "Barış Yürüyüşü" için başvurular başladı.
05 Mayıs 2023
@aa
Bosna Hersek’in doğusunda yer alan Srebrenitsa’da Sırp askerlerinin başlattığı soykırımdan kurtulmak isteyen sivillerin kullandığı ormanlık yolda düzenlenen “Barış Yürüyüşü” için başvurular başladı. Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te işgal edilmesiyle başlayan ve 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü soykırımdan kurtulmak isteyenlerin kullandığı güzergahta her yıl 8-10 Temmuz’da yapılan yürüyüşte rota boyunca meyve, su ve diğer içecekler katılımcılar için hazır edilecek.
Başvurular, Barış Yürüyüşü resmi internet sitesi (https://www.marsmira.net/bs/) ya da resmi sosyal medya hesabı üzerinden yapılabilecek ve 1 Temmuz’da sona erecek.

HALK ARASINDA “ÖLÜM YOLU” OLARAKTA BİLİNİYOR

Her yıl temmuz ayında düzenlenen yürüyüş, Srebrenitsa’da Boşnaklara karşı yapılan soykırımın unutulmamasını ve gelecek nesillere bunun aktarılmasını amaçlıyor. Halk tarafından “ölüm yolu” olarak nitelendirilen güzergahın başlangıcı Nezuk kasabasından dua ederek yürüyüşe başlayacak katılımcılar, 1995’te Boşnak sivillerin kullandığı orman yolundan ilerleyerek 10 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na ulaşacak.

SREBRENİTSA’DA NELER YAŞANMIŞTI?

Bosna Hersek’in doğusunda bulunan Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edildi. Şehrin işgal edilmesiyle Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolünde bulunan bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda öldürdü. Sırplar tarafından katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş