Gündem

Fransa’da Okullarda Uzun Elbise Yasağı Protesto Edildi

Fransa'da okullarda uzun elbise yasağına karşı öğretmenler, okul personelleri ve öğrenciler gösteri düzenlendi.
07 Eylül 2023
Fransa'da okullarda uzun elbise yasağına karşı gösteri düzenlendi. @aa

Başkent Paris’e yakın Stains kentinde Maurice-Utrillo lisesinde bir grup öğretmen ve personel, abaya yasağına karşı greve gitti ve gösteri düzenledi. Lisenin önünde düzenlenen gösteriye öğrenciler ve velileri de katıldı. Gösteride grevde olan okul personeli ortak bildiri okudu.

Müslüman karşıtı bir uygulama

Lisedeki personel ve kaynak eksikliğine dikkat çekilen bildiride, Fransız okul sisteminin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında en eşitsiz olanlar arasında yer aldığı belirtildi. Bildiride, hükümetin, eşitsizlikle mücadele etmek yerine abayayı ve erkek entarisini (kamis) yasaklamaya yöneldiği kaydedildi.

Gündem | 1 Eylül 2023 “Fransa’da Üniversitelerde De Başörtüsü Yasaklanabilir” 1 Eylül 2023

Gösteriye katılan Abayama Dokunma Topluluğu üyesi ve soy ismini vermek istemeyen Myriam yaptığı açıklamada, abaya yasağının özgürlükleri ihlal ettiğini, ayrımcı ve Müslüman karşıtı olduğunu savundu.

“Müslüman kızlar damgalanıyor”

Fransa’daki Müslüman kadınların diğer vatandaşlardan farkı olmadığının altını çizen Myriam, okullarda abaya veya bol pantolon giyen genç Müslüman kızların “damgalanmasını” normal karşılamadıklarını ifade etti. Myriam, sadece abaya değil, bol pantolon giyen öğrencilerin de okula alınmadığını belirtti.

“Müslüman kızlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor”

Abaya yasağının, Müslüman kızlara “zulmettiğini” söyleyen Myriam, “Bugün Müslüman kızlardan görünmez olmaları isteniyor ve bu kızlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.” diye konuştu. Fransa Eğitim Bakanı Gabriel Attal, abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin “laikliğe aykırı” olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini açıklamıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş