Gündem

İngiltere’de İşçi Partisinin Müslüman Üyelerinden Parti Yönetimine Gazze Tepkisi

İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisinin Müslüman üyeleri, partinin Gazze konusunda tutumunu değiştirmemesi halinde Müslüman seçmenin desteğinin kaybedileceği uyarısında bulundu.
05 Şubat 2024
@shutterstock

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Müslüman üyeleri, parti yönetiminin Gazze politikasına tepki gösterdi. Müslüman üyeler yaptığı açıklamada, parti ile Müslüman seçmen arasındaki bağın koptuğu ve desteğin yok olmaya başladığını söyledi.

Gündem | 26 Ekim 2023 İngiltere’de İşçi Partisi Lideri “İslamofobik” Olmakla Suçlandı 26 Ekim 2023

“Müslüman seçmen arasındaki bağ koptu”

İşçi Partisinin Müslüman milletvekili, belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve kayıtlı üyelerinden oluşan Müslüman İşçi Ağından (LMN) yapılan açıklamada, ülke genelinde Müslüman seçmenlerin partinin en sadık seçmenleri arasında yer aldığı kaydedildi.

“İngiltere Müslüman toplumu ile İşçi Partisi arasında bir kriz anı.” ifadesine yer verilen açıklamada, yapılan ankete göre, parti ile Müslüman seçmen arasındaki bağın koptuğu ve desteğin yok olmaya başladığı vurgulandı.

“Müslümanlar için çok kırıcı”

Gazze’de 100 günü aşan İsrail saldırılarının bunda etkili olduğunun altı çizilen açıklamada, “10 bini çocuk 25 binden fazla Filistinli öldürülürken, İşçi Partisinin buna verdiği yanıt kabul edilemez ve ülke genelindeki Müslümanlar için çok kırıcı. Müslüman seçmen, Gazze halkına yönelik suçlara karşı güçlü muhalefet ortaya koyamayan hiçbir partiyi desteklemeyeceğine dair açık mesaj gönderiyor.” ifadesi kullanıldı.

“Müslüman toplumun desteğini kaybetmeyi göze almalı”

Açıklamada, “İşçi Partisi yönetimi, yolunu değiştirmeli ya da nesillerdir süren Müslüman toplumun desteğini kaybetmeyi göze almalı.” değerlendirmesi de yer aldı. İngiltere’de ana muhalefette bulunan İşçi Partisi yönetimi, Gazze’de ateşkes çağrısı yapmazken İsrail’e olan desteklerini her fırsatta dile getiriyor.

İşçi Partisi, hükümetin Gazze tutumunun yanı sıra çatışmalara “insani ara” verilmesi ve “sürdürülebilir ateşkes” söylemlerine destek veriyor. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş