Gündem

Oylama Yapıldı: Almanya’da Halk, Tesla’nın Fabrika Planını Reddetti

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Avrupa'daki ilk otomobil fabrikasının bulunduğu Grünheide bölgesinde yaşayanlar, fabrikanın genişleme planına karşı çıktı.
22 Şubat 2024
Almanya'da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla'nın fabrika genişletme planına karşı çıktı @aa

Almanya’da Grünheide bölgesi sakinleri Tesla’nın fabrika genişletme planına karşı çıktı. Tesla’nın söz konusu planının yaklaşık 250 dönüm ormanın kesilmesine yol açacağı iddia ediliyor.

Dünya | 7 Ekim 2021 Tesla Irkçılık Yaptı: 137 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek 7 Ekim 2021

Almanya’da Brandenburg eyaletinin Grünheide bölgesinde yaşayan halka, yerel yetkililer tarafından, 160 hektarlık ormanlık bölgeyi kapsayan Tesla’nın “giga fabrikasının” genişlemesi planını onaylayıp onaylamadıkları soruldu.

Halkın çoğu genişleme planına karşı

Bağlayıcı olmayan oylamaya nüfusu 8 binden az olan Grünheide sakinlerinin yüzde 70’i katıldı. Bölge sakinlerinin 3 bin 499’u genişleme planına karşı çıkarken 1882’si planı destekledi. Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla, söz konusu fabrikanın tedarik güvenliğini artırmak için depolama tesisleri ile çalışanların çocukları için anaokulu inşa etmeyi planlıyordu.

250 dönüm ormanın kesilmesine yol açacağı iddia ediliyor

Tesla’nın söz konusu planının yaklaşık 250 dönüm ormanın kesilmesine yol açacağı iddia ediliyor. Tesisin yoğun su talebi, son 5 yılda kuraklığın vurduğu bölgede yaşayanlar için sıkıntılı bir durum oluştururken, söz konusu genişleme planının “su koruma bölgesini” de olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Tesla’nın genişleme planına karşı kampanya yürüten “Grünheide Yurttaş İnisiyatifi” sonuçları memnuniyetle karşılayarak oylama sonucunu, Grünheide’de değil, tüm Brandenburg ve Berlin’de ormanların ve suyun korunması için tarihi bir zafer olarak nitelendirdi.

Çevreci örgütler tepki göstermişti

Kasım 2019’da duyurulan Tesla’nın Almanya’daki fabrika projesi, otomobil üretimiyle gurur duyan Almanya’daki politikacılar tarafından ilgiyle karşılanırken, Tesla’nın yaklaşık 130 futbol sahası büyüklüğündeki ağaçlık alanı da kapsayan bölgede büyük bir fabrika inşa etmesine çevreci örgütler tepki gösterdi.

92 hektarlık alanda ağaç kesimi yapılmıştı

Berlin’in güneydoğusundaki Grünheide’de batarya ve yılda 500 bin otomobil üretimi gerçekleştirmek üzere tasarlanan fabrika, 2 yılda inşa edilmişti. Fabrika, Tesla’ya, dünyanın en rekabetçi otomobil pazarlarından birinde üretim üssü imkanı tanıyor. Fabrika, 300 hektar alanda yaklaşık 160 hektarlık ormanlık bölgeyi de kapsayacak şekilde inşa edildi.

41 milyon euroya satın almıştı

Çam ormanıyla kaplı fabrika alanı, 41 milyon euroya Tesla’ya satılmıştı. Öncelikle 92 hektarlık alanda ağaç kesimine başlanmıştı. Bu durum, çevrecilerin ve Alman kamuoyunun tepkisine neden olmuştu.

Tesla’nın, Avrupa’daki ilk fabrikasını Almanya’da açarak ekosistem oluşturmasından memnuniyet duyan Alman yetkililer, çevresel sorunlara ve yerel halkın tepkisine rağmen fabrika için gereken onayları kolaylaştırmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş