Gündem

Fransa’dan Skandal Karar: Müslüman Okulu Kapatılacak!

Fransa'da Eğitim Bakanlığı, Alpes-Maritimes bölgesinin tek Müslüman okulu olan Nice'teki Avicenne Ortaokulunu kapatma kararı aldı. Okul yönetimi bakanlığın kapatma kararına tepki gösterdi.
28 Şubat 2024
Fransa’dan Skandal Karar: Müslüman Okulu Kapatılacak! @aa

Fransa Eğitim Bakanı Nicole Belloubet, Fransa’nın Nice kentindeki özel bir Müslüman okulunu finansal kaynaklarında belirsizlik olduğu gerekçesiyle kapatacaklarını bildirdi.

Gündem | 11 Aralık 2023 Fransa, Müslüman Okuluna Verilen Kamu Desteğini Kesti 11 Aralık 2023

Le Point’ın haberine göre, France 2 televizyon kanalına konuşan Eğitim Bakanı Belloubet, “yapılan çok sayıda hatırlatmaya rağmen” kolejin finansal kaynaklarının net olarak bildirilmediğini ve bunun 2021 tarihli ayrılıkçılık karşıtı yasaya aykırı olduğunu ileri sürerek ortaokulu yeni eğitim döneminde kapatacaklarını söyledi.

Okul, bakanlığın kararına tepkili

Avicenne ortaokulu yönetiminden yapılan yazılı açıklamada, bakanlığın kapatma kararına tepki gösterildi. Bakanlığın, okul yönetimine ve velilere haber vermeden bu kararını ulusal medyaya duyurduğu aktarılan açıklamada, okulun finansal durumunun açıldığı tarihten beri uzman bir muhasebeci tarafından takip edildiği vurgulandı. Açıklamada, alınan kapatma kararının uygulanmaması için gerekenin yapılacağı kaydedildi.

Fransa’nın ilk Müslüman lisesine devlet desteği kesilmişti

Aralık 2023’te Hauts-de-France Valisi Georges-François Leclerc, Lille kentinde bulunan ve üniversiteye yerleştirme başarısı yüzde 90’ın üstünde olan Özel Averroes Lisesi’nin “devletle sözleşmesinin iptal edilmesine karar vermişti.

Kararda, lisede verilen eğitimin “kaynak ve içerik” açısından Fransa Milli Eğitim Bakanlığı beklentilerinin “tamamını karşılamadığı” ileri sürülerek, okulun “Cumhuriyet değerlerine” uygun hareket etmediği iddia edilmişti.

Karar danıştaya taşındı

Okul yönetimi bu kararı Danıştay’a taşıyacaklarını bildirmişti. Okul, 2003’te eğitim hayatına başlamış, ilk olarak başörtülü olduğu için diğer eğitim kurumlarına gidemeyen Müslüman öğrencilere kapılarını açmıştı. Birkaç yılda öğrenci sayısını artıran lisenin yanı sıra 2012’de Averroes Ortaokulu da faaliyete başlamıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş