Gündem

Almanya’da Aşırı Sağ Yükselişini Sürdürüyor! İkinci Kez AfD’li Bir Belediye Başkanı Seçildi

Almanya'da ikinci kez aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partili (AfD) bir siyasetçi belediye başkanı seçildi.
04 Mart 2024
AfD'li aday 39 yaşındaki Rolf Weigand @Twitter

Almanya’da aşırı sağcı, İslam ve göçmen karşıtı Almanya için Alternatif Partili (AfD) siyasetçi ikinci kez belediye başkanı seçildi.

Gündem | 28 Şubat 2024 CDU Başkanı Merz: “AfD Almanya İçin Alternatif Değil Düşüştür” 28 Şubat 2024

AfD’li aday 39 yaşındaki Rolf Weigand, Saksonya eyaletindeki 5 bin 500 nüfuslu Gross Schirma beldesinde yapılan belediye başkanlığı seçimini kazandı. Mühendis olan Weigand, ön sonuçlara göre seçime katılanların yüzde 59,4’ünün oyunu alarak ilk turda belediye başkanı oldu.

CDU’nun oy oranı yüzde 18’de kaldı

Seçmen katılımının yüzde 74 olduğu seçimlerde, Weigand’ın en yakın rakibi Bağımsız Vatandaşlar Derneği adayı Andre Erler yüzde 22,3 oy alırken, Almanya Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) adayı Gunther Zschommler ise oyların sadece yüzde 18,2’si aldı. Gross Schirma Belediye Başkanı Volkmar Schreiter’in geçen sonbaharda intihar etmesi nedeniyle beldede ara seçim yapılması kararlaştırılmıştı.

Daha öncede AfD’li bir belediye başkanı seçilmişti

Daha önce Saksonya Anhalt eyaletinin küçük bir kasabası olan Raguhn-Jessnitz’de yapılan seçimi de AfD’nin adayı Hannes Loth kazanarak, ülkede seçilen ilk AfD’li belediye başkanı olmuştu. Aşırı sağcı AfD partisi Müslüman ve göçmen karşıtı söylemleriyle biliniyor ve sert açıklamalarıyla ülkedeki birçok kesimin tepkisini çekiyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş