Gündem

Almanya’da Vaka Sayıları Yüzde 89 Arttı: En Çok Artış NRW’de

Almanya'da vaka sayısı 205 bini, can kaybı ise 9 bini aştı. Yeni koronavirüs vaka sayılarında haftalık yüzde 89 artış kaydedildi.
25 Temmuz 2020
@Shutterstock

Robert Koch Enstitüsü (RKI) Cuma günü 815 yeni vaka tespit edildiğini açıkladı. Bu rakam bir hafta önce 583, önceki hafta ise 395 olmuştu. Son dönemlerde mezbaha ve et fabrikalarında ortaya çıkan vakalar dışta tutulursa bu, Mayıs ayı ortalarından bu yana en yüksek artışı ifade ediyor.

Yeni vakaların yüzde 40’ından fazlası Kuzey Ren-Westfalya eyaletinde olsa da diğer eyaletlerde de ortalamanın üzerinde artış olduğu görülüyor. Hamburg’daki Bernard Nocht Tropik Hastalıklar Enstitüsü’nden Jonas Schmidt-Chanasit, son rakamların, et fabrikaları gibi belli bir lokasyondan ziyade nüfusun geneline özgü olduğunu belirterek, bunun virüsü kontrol altına alınmasını zorlaştırabileceğini söyledi. Yetkili, “Bunun kalabalıkların toplanmasıyla, okulların ve kreşlerin açılmasıyla ya da insanların tatilden dönmesiyle mi ilgili olduğunu tespit etmemiz gerekiyor” dedi.

“Pandeminin Ortasındayız”

Sağlık Bakanı Jens Spahn, “Son rakamlar hala pandeminin ortasında olduğumuzu bir kez daha gösteriyor. Artan seyahatler nedeniyle daha fazla enfeksiyonun Almanya’ya getirilmesi riski de artıyor” dedi.

Almanya; Türkiye, Mısır ve ABD’nin de dahil olduğu 130 ülkeyi riskli ülkeler olarak değerlendiriyor. Bu ülkelerden gelip de negatif test sonucu olmayanların 14 gün karantinada tutuluyor. Yetkililer ayrıca havalimanlarında test bölgelerinin oluşturulması talimatı verdi. Riskli ülkelerden karayoluyla gelenlere de sınır yakınlarında rastgele test yapılacak. Ayrıca ülkeye kimlerin girdiği hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için giriş kartı doldurma uygulamasının yeniden başlatılması planlanıyor.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş