Gündem

Almanya Başbakanı Merkel’den Açıklama: “Önümüzdeki Aylar Çok Zor Geçecek!”

Almanya Başbakanı Angela Merkel günden güne yükselen koronavirüs vakalarına ilişkin uyarıda bulundu.
26 Ekim 2020
Almanya Başbakanı Angela Merkel @Schutterstock

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da son 24 saat içinde tespit edilen vaka sayısını 8 bin 685 olarak açıkladı. 24 Ekim Cumartesi günü ise Almanya’da günlük vaka sayısı 14 bin 714 olarak duyurulmuştu. Vaka sayısının bugün düşük olarak açıklanmasının nedeni hafta sonu hem az sayıda testin yapılması hem de alınan test sonuçlarının tümünün Robert Koch Enstitüsü’ne bildirilmemesi olarak açıklandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ AYLAR ÇOK ZOR GEÇECEK”

Almanya Başbakanı Angela Merkel eyalet meclisleri grup başkanları toplantısında “Önümüzdeki aylar çok zor geçecek” dedi. Günlük vaka sayılarının hızla artmasının endişelendirici olduğunu dile getiren Merkel, enfeksiyon sayısındaki tırmanışa sebep olarak tatilcileri işaret etti. Başbakan, Şubat 2021 tarihine kadar kamusal alanlarda tüm etkinliklerin iptal edileceğini belirtti. Ziyaretlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Merkel, topluma disiplin çağrısında bulundu.

“DURUM CİDDİYETİNİ KORUYOR”

Koronavirüse yakalanan Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklama Başbakan Merkel’i destekler nitelikteydi.  „Lütfen herkes üzerine düşeni yapsın. Tehlikeyi görmeyenleri ve önemsemeyenleri dinlemeyin” dedi ve ekledi “Durum ciddiyetini koruyor.”

Tüm bu gelişmelere rağmen hükûmetin korona tedbirlerine karşı çıkan bir grup, başket Berlin sokaklarında eylem yaptı. Öte yandan yine Berlin’de Robert Koch Enstitüsü merkezine yanıcı bir maddeyle kundaklama girişiminde bulunuldu. Yangına hemen müdahale edilerek büyümesi önlendi. Soruşturma Federal Polis tarafından sürdürülecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş