Gündem

Almanya’da Ev Sahibinin ‘Almanca Bilen’ Kiracı Araması Tepki Çekti

Almanya’da bir ev sahibinin Münih kentinde bulunan dairesini “Almanca bilen” kişilere kiralayacağını belirtmesi tepki topladı. Gelen şikâyetler üzerine ilan ‘Immoscout24’ adlı emlak portalından kaldırıldı.
14 Ağustos 2023
Almanya'nın Münih kenti @Shutterstock

Almanya’nın Münih kentinde 4 odalı dairesini kiraya vermek isteyen ev sahibi, emlak portalları arasında en çok bilinen ‘Immoscout24’ sitesi üzerinden ilan verdi. Ev sahibi ilanda alışveriş ve okullara yakın konumda olan dairesini sadece “Almanca bilen kişilere” kiralayacağını belirtti.

Toplum | 21 Şubat 2022 Almanya’da Kiralık Ev Dolandırıcılığı Arttı 21 Şubat 2022

İLAN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

İlan, gelen şikâyetler üzerine emlak portalı yöneticileri tarafından eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırdı.

Bundan yaklaşık beş yıl önce yapılan bir araştırmaya göre göçmenlerin konut ararken yaşadıkları zorluklar verilen bu ilanla birlikte bir kez daha gözler önüne serildi. Araştırma, kiralık daire arayanların telefonda özellike Arap ve Türk isimleri söylemesi durumunda “Kiralandı” yanıtını aldıklarını, aynı ilanın Alman ismiyle arandığında randevu verildiğini ortaya koymuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş