Sıla Yolu
Gündem

Yazın Sırbistan Girişinde İstenecek Belge Belli Oldu!

Sırbistan'da resmi gazetede yayınlanan karara göre ülkeden transit geçecek yolculardan geldikleri ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuarlarınca düzenlenmiş olan ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 negatif PCR test sonucu istenecek.
18 Mayıs 2020
Sırbistan Gümrüğü @Shutterstock

Avrupalı Türklerin, izin sezonunda Türkiye’ye giderken en çok tercih ettiği yol güzergahında yer alan Sırbistan’ın, koronavirüs sürecinde aldığı önlemler belli oldu. Türkiye’nin Belgrad Büyükelçiliği’nden Sırbistan Resmî Gazetesi’nde yayımlanan, yabancı şahısların Sırbistan’a girişlerinde aranacak şartlara ve uygulamalara ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi amacıyla, bir takım şartlarla, yabancıların Sırbistan’a girişlerine izin verileceği bildirildi.

Son 72 Saat İçerisinde Yapılmış Negatif PCR Test Sonucu İstenecek

Sırbistan’a girişte hangi şartların aranacağı ile ilgili ise şu bilgiler verildi:

– Gelmiş oldukları veya Sırbistan’a giriş yaptıkları ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuarlarınca  düzenlenen ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 virüs taşınmadığına dair negatif PCR test sonucu ibraz eden, ikamet izni ya da transit geçiş izni bulunan yabancılar.

-Covid-19’un Sırbistan’a getirilmesinin ve yayılmasının önlenmesi, ayrıca salgının bastırılması amacıyla Sırbistan‘a giren Sırbistan Cumhuriyeti vatandaşları ve süreli ya da süresiz ikamet izni hamili yabancılar için 14 gün süreyle tıbbi gözetim (ev karantinası) önlemi uygulanacaktır. Epidemiyolojik duruma ve yapılacak risk değerlendirmesine göre, ilgili Bakan tarafından farklı tıbbi gözetim önlemleri de belirlenebilir.

14 Gün Karantina Uygulanmayacak

-Sırbistan Cumhuriyeti’ne geldikleri ya da giriş yaptıkları ülkenin yetkilendirilmiş ulusal tanı laboratuarlarınca düzenlenmiş olan ve son 72 saat içinde yapılan SARS-CoV-2 virüsü taşımadıklarına dair negatif PCR test sonucu ibraz edenler ve(Covid-19’a ilişkin herhangi bir semptom göstermemeleri şartıyla) yurtdışında 72 saatten az kalanlar, SARS-CoV-2 virüsünün sebep olduğu akut solunum hastalığına karşı 14 gün süreyle tıbbi gözetim önlemi (ev karantinası) uygulanmadan Sırbistan Cumhuriyeti’ne girebilecekler.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş