Gündem

Her İki Günde Bir İslamofobik Eylem Gerçekleştirildi

Alman hükûmetin yayınladığı bir rapora göre, Almanya’da geçen yıl her iki günde bir İslam düşmanı bir saldırı düzenlendi.
21 Şubat 2020

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın, Sol Parti’nin İslam düşmanı saldırılara ilişkin verdiği soru önergesi üzerine yayınladığı verilere göre, Almanya’da geçtiğimiz yıl her iki günde bir İslam düşmanı bir saldırı düzenlendi. Sol Parti’nin İslam düşmanı saldırılara ilişkin verdiği soru önergesini yanıtlayan Almanya İçişleri Bakanlığı, 2019 yılında Müslüman kuruluşları ve temsilciliklerine 184 kez saldırı düzenlediği bilgisini verdi. Bakanlığın verdiği bilgilere göre kayıt altına alınan olaylardan 64’ünün halkı kışkırtma, anayasa düşmanı organizasyonların sembollerinin kullanılması, hakaret ve mala zarar gibi suçlardan oluştuğu belirtildi. Haberde, yaralama ve tehdit gibi vakaların da İçişleri Bakanlığı’nın kayıtlarında listelendiğine işaret edildi.

“İSLAM DÜŞMANLIĞI BU ÜLKEDE GÜNLÜK HÂLE GELDİ”

Hükûmetin verdiği rakamları değerlendiren Sol Parti milletvekili Christine Buchholz ise, “Bunun, üzerine kararlılıkla gidilmesi gereken sağcı bir terör” olduğunu belirterek, kişilerin, camilerin ve diğer Müslüman kuruluşların tehlike altında olmasının kabul edilemeyeceğini söyledi. “İslam düşmanlığı ve ayrımcılık bu ülkede günlük hâle geldi.” diyen Buchholz, Alman hükûmetinin Müslüman toplulukları desteklemesi ve bir dayanışma mesajı vermesinin gerekli olduğunu kaydetti.

2017’DEN BERİ 2 BİNDEN FAZLA SALDIRI MEYDANA GELDİ

Almanya’da İslam düşmanı motifli suçlar 2017’den bu yana kayıt altına alıyor. Hükûmetin verilerine göre 2018 yılında 43’ü camilere saldırı olmak üzere 910, 2017 yılında da bin 95 İslam düşmanı saldırı meydana geldi. Faillerin yüzde 90’ından fazlası da siyasi amaçlı suç işleyen sağcılar olarak tanımlandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş