ALMANYA
Gündem

Almanya İç İstihbaratında Dört Kişi Aşırı Sağ Şüphesi ile Gözaltına Alındı

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde iç istihbarat çalışanları aşırı sağ şüphesi ile gözaltına alındı.
01 Ekim 2020
@Shutterstock

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde en üst iç istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) çalışanları arasında dört kişi aşırı sağ şüphesi ile gözaltına alındı.

İSLAM VE YABANCI KARŞITI MESAJLAR PAYLAŞTILAR

Kuzey Ren Vestfalya eyalet İçişleri Bakanlığı’na dayanan habere göre, dört şüpheli daha önce aşırı sağ eğilimli faaliyetleri izleme ve takip görevlerinde bulundu. Sosyal medya ve sohbet gruplarında İslam ve yabancı karşıtı mesajlar paylaşan iç istihbarat çalışanlarından biri disiplin cezasına çarptırılarak görevden alındı. Diğer üç çalışanın soruşturması devam ediyor.

Eylül Ayında 30 Polis Memuru Görevinden Uzaklaştırılmıştı

Geçtğimiz hafta da ülkedeki güvenlik birimleri içinde son 3 yılda 350’den fazla aşırı sağ kaynaklı şüpheli vaka tespit edildiği bildirilmişti. Buna göre, güvenlik birimlerinde çalışanlar arasında 2017 yılının ocak ayından bu yılın mart ayına kadar 350’den fazla aşırı sağcı şüpheli vakanın kayda geçtiği ifade edilmişti. 30 polis memuru bir sohbet uygulaması üzerinden aşırı sağcı mesajlar paylaştıkları gerekçesiyle görevlerinden uzaklaştırılmıştı.(fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş