Gündem

Almanya’da Koronavirüs Zirvesi: “Olabildiğince Evinizde Kalın”

Almanya Başbakanı Angela Merkel‘in eyalet başbakanları ile yaptığı toplantıdan, kısmi karantina önlemlerine ek tedbir çıkmadı. Gözler, önlemlerin sertleştirme kararının görüşüleceği 25 Kasım’daki toplantıya çevrildi.
17 Kasım 2020
Almanya Başbakanı Angela Merkel @Shutterstock

Başbakan Angela Merkel, eyalet başbakanları ile koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 2 Kasım’dan beri geçerli olan kısmi karantinanın etkilerini değerlendirdi. Mevcut önlemlerin sıkılaştırılması beklenen toplantıdan, yeni karar çıkmadı. Merkel, 25 Kasım’daki toplantıda sert önlemlerin gündemde olacağını belirtti.

“GİDİŞATI TERSİNE ÇEVİREBİLMİŞ DEĞİLİZ”

Yeni kararların ve sert önemlerin alınması beklenen toplantıdan ek karar çıkmadı. Önlemleri sertleştirme kararı 25 Kasım tarihine ertelendi. Toplantının ardından açıklama yapan Başbakan Merkel kısmi karantina önlemlerinin etkili olduğunu belirtti. Merkel, “Mevcut önlemler etkili ancak gidişatı tersine çevirebilmiş değiliz.” dedi.

“OLABİLDİĞİNCE EVİNİZDE KALIN”

Sosyal teması en aza indirgemenin önemini vurgulayan Merkel, özel etkinliklerin ve buluşmaların en fazla iki hane ile sınırlı olduğuna dikkat çekti. Mevcut kısıtlamaların geçerli olduğunu belirten Merkel, buna rağmen buluşmaların asgariye düşürülmesini tavsiye etti. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Başkanı Armin Laschet ise, “Olabildiğince evinizde kalın, gerekli olmayan tüm sosyal temastan kaçının.” dedi.

MERKEL, EYALET BAŞBAKANLARINI İKNA EDEMEDİ

Başbakan Merkel, mevcut önlemlerin sıkılaştırılmasından yana olduğunu fakat eyalet başbakanlarının buna karşı çıktığını ifade etti. Bu nedenle de okullardaki maske zorunluluğunu genişletme ve küçük sınıfların ikiye bölünmesi, 25 Kasım’da yapılacak olan toplantıda tekrar gündeme getirilecek. KRV Eyalet Başkanı Armin Laschet, “Somut adımlar atılması gerekiyor. Kısmi karantinanın etkilerini haftaya daha iyi değerlendirebileceğiz.” dedi. Merkel ise, 25 Kasım’daki toplantıda Aralık ve Ocak aylarına yönelik ek önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Almanya’da iki haftadır kısmi karantina uygulanıyor. Yeme-içme sektörü kapandı ancak okullar ve mağazalar açık. (fy)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş