FRANSA
Gündem

Müslüman Gençlerden Örnek Davranış: Afrika’da Su Kuyusu Açtırdılar

Fransa İslam Toplumu Millî Görüş Alpes Bölgesi Yıldız Gençlik Kursu mezunları, Afrika kıtasında bulunan Nijerya’da su kuyusu açtırdı.
MUSTAFA PALA
14 Kasım 2020

Fransa İslam Toplumu Millî Görüş (CIMG) Alpes Bölgesi Yıldız Gençlik Kursu mezunları, örnek bir davranışa imza attı. Gençler, harçlıklarıyla, anne-baba ve çevrelerinden topladıkları paralarla Afrika’da bulunan Nijerya’da su kuyusu açtırdı.

“Hasene Dersinden sonra karar verdik”

Çalışmanın nasıl meydana geldiğini Yıldız Gençlik Kursu Müdürü Ahmet N. Cuny, Camia’ya anlattı. Cuny, öğrencileri ile Hasene International derneğinin yapmış olduğu yardım kampanyaları hakkında bir ders işlediklerini belirtirken, “Dersi, o dönemde CIMG Alpes Bölge Gençlik Teşkilatı Sosyal Hizmetler Başkanı olan Mikail Tamtürk verdi. Kumanya Kampanyası kapsamında Nijerya’da gözlemci olarak katıldığı çalışmaların sunumunu yaptı. Dersin ardından gençler ile su kuyusu projesini gerçekleştirmek için karar aldık.” diye kaydetti.

“benim için gurur vericiydi”

Öğrencilerden Hasan YIlmaz ise şu ifadelerde bulundu: “Sınıf olarak su kuyusu projesine başladığımızda ilk olarak babama gittim ve kendisine, ‘bu projeye katkıda bulunmak ister misin’ diye sordum. Olumlu cevap vererek katkıda bulundu. Daha sonrasında ise diğer aile fertlerine teklifde bulundum. Kampanyamızın sonunda kuyumuzun resimleri geldi. Bu benim için gurur vericiydi.”

“Birisini mutlu etmek çok güzel bir duygu”

Diğer bir öğrenci Mustafa Keskin ise kuyunun masrafları için para toplamaya başladıklarında, kampanyaya, harçlığından bazen 5, bazen 10 Euro eklediğini ifade etti. Annesinin arkadaşlarına da projeyi tanıttığını ve kendilerinin de yardımcı olduklarımı belirten Keskin, “Bu projemiz bana yardımlaşmanın önemini hatırlattı. Kuyumuzun belgeleri bize ulaştığında ve sınıfımızın ismini görünce çok sevindim. En çokta çocukları görünce içimde bir mutluluk oluştu. Birisini mutlu etmek bence çok güzel bir duygu.” ifadelerini kullandı.

Yıldız Gençlik Kursu

İslam Toplumu Millî Görüş Gençlik Teşkilatı’nın çalışması olan Yıldız Gençlik Kursu, 16 ve üstü yaş kitlesine hitap ediyor ve geleceğin cami yöneticilerini yetiştirmeyi hedefliyor. Hafta sonu kurslarından temel eğitimini almış gençler, Yıldız Gençlik Kursu’ndan sosyal yetkinlikleri hedef alan eğitim sürecinden geçiyor. Böylece dinî eğitimin yanısıra, günlük yaşamda ve hizmet esnasında yardımcı olacak bilgi ve donanımlar veriliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş