Gündem

Almanya’nın Hamburg Kentindeki Fuar Alanında Günde 7 Bin Kişiye Aşı Yapılabilecek

Kasım ayında Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen Ulusal Aşılama Stratejisine göre, her eyaletin aşı merkezi kurması öngörülüyordu. Almanya'nın kuzeyinde bulunan Hamburg kentinde, fuar alanı aşı merkezi olarak belirlendi.
01 Aralık 2020
Hamburg Fuarı @Shutterstock

Federal hükûmet ve eyalet hükûmetleri Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında Ulusal Aşılama Stratejisini kabul etmişti. Kasım ayının başında kabul edilen strateji, kitlesel aşılamaların bir an önce yapılabilmesini öngörüyordu. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Jens Spahn kitlesel aşılamaların altyapı çalışmalarının başladığını duyurmuş, ülke genelinde 60 aşı merkezi oluşturulacağını açıklamıştı.

GÜNDE 7 BİN KİŞİYE AŞI YAPILABİLECEK

Ülke genelinde aşı merkezleri için altyapı çalışmaları sürerken, NDR’in haberine göre Almanya’nın kuzeyinde olan Hamburg kentinin fuar alanı aşı merkezi olarak belirlendi. Özellikle konumundan dolayı aşı merkezi olarak tercih edilen Hamburg fuarı, şehrin merkezinde bulunuyor. Çalışmaların, Aralık ayının ortasına kadar bitmesi ve günde 7 bin kişiye aşı yapılması planlanıyor. Aşı merkezinde 50 doktor ve çok sayıda sağlık personeli görev alacak. Aşı olmak isteyenlerin önce randevu almaları gerektiği belirtildi. Haftanın her günü hizmet verecek olan aşı merkezinin, açılış saatleri henüz belirlenmedi.

AŞILAR AŞI MERKEZLERİNDE MUHAFAZA EDİLECEK

Sağlık Bakanı Jens Spahn, aşıların federal hükûmet tarafından eyaletlerde bulunan aşı merkezlerine dağıtılacağını ve dağıtım esnasında da Alman Ordusu’nun destek vereceğini ifade etmişti. Ulusal Aşılama Stratejisine göre aşının depolama ve nakliye şartları göz önünde bulundurularak aşıların, genel muayenehaneler yerine aşı merkezlerinde muhafaza edilmesi gerekmekte.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş