Gündem

Fransız Gazeteci Elisabeth Levy: “Başörtüsü Fransa’nın Düşmanlarının Üniformasıdır”

Fransız gazeteci Elisabeth Levy, konuk olduğu bir televizyon programında, kamusal alanda başörtüsü yasağının getirilip getirilmemesine ilişkin tartışmaya katıldı.
27 Ekim 2020
Elisabeth Levy @Facebook

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un başını çektiği, İslami kuruluş ve Müslümanlara yönelik baskı sonrası Müslümanları hedef alan birçok eylem ve söylemlerin artması dikkat çekiyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi. Fransız gazeteci Elisabeth Levy katıldığı bir televizyon programında, kamusal alanda başörtüsü yasağının getirilip getirilmemesine ilişkin tartışmaya katıldı.

“FRANSA DÜŞMANLARININ ÜNİFORMASI OLAN BAŞÖRTÜSÜ”

Başörtüsünün birçok kişi için siyasi İslam’ın ve cinsel ayrımın simgesi olduğunu iddia eden Levy, “Çok sayıda Müslüman, ‘Biz de diğerleri gibi Fransızız, ulusal topluluğun bir parçasıyız.’ diyor. Fransa düşmanlarının üniforması da olan başörtüsü için, bir kişinin bile Samuel Paty’nin anısına, ‘bir haftalığına ya da birkaç günlüğüne sağduyu göstererek başörtümü çıkarıyorum’ dememesine şaşırıyorum.” ifadelerini kullandı. Levy, sunucu ve diğer konukların şaşkın bakışları arasında sözlerine devam ederek, bunu dayatmadığını dile getirdi.

MÜSLÜMAN DERNEK VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA BASKILAR ARTTI

Paris yakınlarındaki Conflans-Sainte-Honorine semtinde 16 Ekim’de bir öğretmen başı kesilerek öldürülmüştü. Fransız yetkililer, öğretmenin katil zanlısının cesedin yakınlarında elinde bıçakla görüldüğünü ve kaçtıktan sonra polis tarafından vurularak öldürüldüğünü açıklamıştı. Ortaokulda görevli tarih öğretmeninin öldürülmeden birkaç gün önce Hazreti Muhammed’e hakaret içerikli bir karikatür gösterdiği ve velilerin buna tepki verdiği kaydedilmişti. Bunun üzerine ülkede Müslüman dernek ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik baskılar ve baskınlar arttı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş